דרכי שימור ואחסון פירות וירקות

מרץ 30, 2018 0 By bhashukco
דרכי שימור ואחסון פירות וירקות

רגע לפני שאתם בוחרים פרי או ירק מהמדף בחנות לתוך עגלת הסופר שלכם, תזכרו שיש לנו את היכולת להעניק לו את התנאים האופטימאליים שיאפשרו לשמר את הערכים התזונתיים ביותר שבכל פרי או ירק והטעם שלו נשמר לאורך זמן, וכך להוציא מהם את מירב היתרונות השאלה איך עושים את זה נכון?.

אז קודם כל, השיטה הטובה ביותר לשמירת איכות הפרי או הירק הטרי שקניתם היא קירור, כאשר לכל פרי וירק קיימת טמפרטורת אחסון אופטימאלית. אולם יש לזכור שלא כל ירק או פרי מתאימים לקירור ונשמרים טוב יותר בקירור אז חשוב להתאים את האחסון לפרי או הירק בהתאמה.


דבר נוסף המסייע לשמירת חיי האחסון של הפירות והירקות הוא כמובן כלי אחסון בדרך כלל מותאמים בוואקום או שקית היצרן שאיתה מגיע הפרי או הירק במידה ויש כזה במוצר. כלי האחסון אינם מתאימים לכל סוג פרי או ירק ולכן חשוב כמו עם הקירור לוודא בהתאם למוצר את הוראות השמירה והאחסון (אם במקום יבש או בקירור אם באיטום או בשקית).

 

במחלקות מסוימות במשרד החקלאות ובמשרד הבריאות נעשים באופן רציף לאורך כל השנה מחקרים שמטרתם לפתח טכנולוגיות לשמירת איכותם של פירות וירקות. מטרת המחקרים היא לשמר גם את מראה התוצרת, אך חשוב מכך לשמר את הטעם, האיכות והערכים התזונתיים שבתוצרת החלקאית לאחר הקטיף כמו ויטמינים וחומרים נוגדי חמצון.

 

אספנו עבורכם כמה טיפים מטעם משרד החקלאות בנושא אחסון פירות וירקות:.  

השלב הראשון באחזקה נכונה של פירות וירקות מתחיל בקניה. אין לקנות תוצרת שעמדה  או נחשפה לשמש. כמו כן, יש לקנות תוצרת שלמה ללא פצעים, סדקים, נזקי חרקים וריקבון.

כשמתכננים לאחסן לתקופה ממושכת יחסית, מומלץ לבחור פירות וירקות פחות בשלים, שהם לרוב מוצקים יותר. בחלק מהפירות והירקות, גם הצבע יכול לקבוע את מידת בשלותו.

את השקיות המכילות פירות וירקות יש להניח באופן זהיר מעל כל שאר הקניות כדי למנוע נזקי מעיכה או פצעי לחץ. כמובן, שאת התוצרת הרכה (כגון תות שדה) יש להניח מעל התוצרת הקשה (כגון תפוח אדמה).

 

ניתן לשמר פירות וירקות טריים בבית הצרכן בשלושה אופנים שונים:

 

  1. במקרר הביתי (טמפ' של 4 – 6 מעלות צלזיוס)  
  2. על הדלפק במטבח (טמפ של 22 – 26 מעלות צלזיוס)- ניתן לשמור על הדלפק ללא צורך בקירור (לתקופה קצרה של עד 3 ימים) פירות מסוימים כגון: הדרים, תפוחים, רימונים ועוד.  
  3. במזווה (אזור יבש וחשוך(-כשמאחסנים פירות וירקות במזווה, אין לארוז אותם בשקיות פלסטיק על מנת למנוע ריקבון. 

לסיום זכרו, קנייה בריאה יותר היא דבר אחד אבל שימוש נכון במוצר בשמירה נכונה זה דבר אחר לגמרי, הקפידו על איכות הפירות והירקות שלכם על מנת לשמר את חיי המדף של הפירות והירקות בלי לפגוע באותם המרכיבים הבריאותיים שכל כך חשוב לנו לקבל וחבל להפסיד את זה בגלל שמירה ואחסון לא נכונים.